Gulf (Галф) Македонија дел од легендарната Ле Ман трка

24-часовната Ле Ман трка, која бара од спортските автомобили врвна издржливост и натчовечки напори на возачите и тимовите, оваа година го бележи своето 87. издание. Gulf (Галф) Македонија, како дел од големото интернационално Gulf (Галф) семејство е дел од овогодинешната трка, бодрејќи гo Porsche тимот на спортската Gulf (Галф) дивизија и тимот на Dragon Speed, кој оваа година се натпреварува во познатата сино-портокалова Gulf (Галф) комбинација.

99 возачи и спортски тимови се дел од овогодинешното издание на најпознатата трка за издржливост во светот која се вози во Франција. Победник на 24 часовната трка оваа година е Фернандо Алонсо со тимот на Тојота, придружуван од Казуки Накаџима и Себастијан Буеми.

Gulf (Галф) како верен поддржувач на мотоспортот на две и четири тркала и оваа година е дел од најнапорната и најиздржлива трка во светот, со свој претставник во падокот на Gulf (Галф) тимовите.